Tarptautinis bendradarbiavimas

Pastaraisiais metais kai kuriose ES ir NATO valstybėse, pavyzdžiui, Danijoje, Jungtinėje Karalystėje, Nyderlanduose, Suomijoje, Švedijoje, Čekijoje, reaguojant į naujus skaitmeninės eros iššūkius ir ypač išaugusias teroristinių išpuolių grėsmes, buvo priimti nauji arba ženkliai papildyti žvalgybų veiklą reglamentuojantys įstatymai, išplėtę ir sustiprinę jų įgaliojimus taikyti įvairius žvalgybinės veiklos metodus. Kartu, atsižvelgiant į visuomenės susirūpinimą dėl galimų pagrindinių žmogaus teisių pažeidimų ir privatumo apsaugos, buvo sustiprinti ir žvalgybos tarnybų priežiūros mechanizmai, sukuriant vadinamąsias nepriklausomas  priežiūros ir kontrolės institucijas, o jau esamoms suteikiant papildomų teisių.

Iš viso, be Lietuvos, 17-oje NATO, ES ir Europos ekonominės erdvės šalių įsteigtos ekspertinės žvalgybos priežiūros ir kontrolės institucijos. Tokios institucijos kai kuriose šalyse dalyvauja ir tvirtinant sankcijas taikyti specialiuosius metodus, ir prižiūrint jų taikymą, kitur pastarąsias funkcijas vykdo atskiros institucijos. Ekspertinės priežiūros institucijos sudarymo pagrindai ir įgaliojimai yra skirtingi.  Jų sudaryme dalyvauja įvairioms valstybės valdymo šakų atstovai, jų sudėtis valdymo formos bei pavadinimai yra labai įvairūs – komitetai, tribunolai, komisijos, ombudsmenai.

Pagal skyrimo principą, kai skiria parlamentai ar (ir) įgaliojimų apimtis panašiausios į Lietuvos Respublikos žvalgybos kontrolierius yra Norvegijos (Norwegian Parliamentary Oversight Committee on Intelligence and Security Services) , Portugalijos (The Council for the Oversight of the Intelligence System of the Portuguese Republic), Kroatijos (Council for Civilian Oversight of Security and Intelligence Agencies), Belgijos (Standing CommitteeR), Nyderlandų (Dutch Review Committee on the Intelligence and Security Services)  ir Suomijos (The Intelligence Ombudsman) nepriklausomos ekspertinės žvalgybos priežiūros institucijos.

Besikuriančiai Žvalgybos kontrolierių įstaigai labai svarbu užmegzti ryšius su panašiomis institucijomis NATO bei ES šalyse narėse. Pirmasis žvalgybos kontrolieriaus tarptautinis susitikimas buvo su Suomijos Respublikos žvalgybos ombudsmenu Kimmo Hakonen, kuris lankėsi Lietuvoje 2023 m. rugsėjo 6-7 dienomis. Suomijos žvalgybos ombudsmenas prižiūri civilinės ir karinės žvalgybos teisėtumą bei pagrindinių ir žmogaus teisių įgyvendinimą žvalgybos veikloje. Institucijos įkūrimą Suomijoje sąlygojo 2019 m. vasario mėn. įsigaliojęs Žvalgybos duomenų rinkimo priežiūros įstatymas. Ombudsmeno institucija yra savarankiška ir nepriklausoma, veikianti kartu su Duomenų apsaugos ombudsmeno tarnyba. K. Hakonen šias pareigas eina nuo 2019 m. gegužės 1 d.

Suomijos žvalgybos ombudsmeno vizitas buvo reikšmingas siekiant susipažinti su jo per ketverius metus sukaupta patirtimi. Abu kontrolieriai sutarė, kad Suomijai ir Lietuvai, esančioms NATO ir ES rytų flange, reikalinga efektyvi žvalgybos tarnybų veikla užtikrinant nacionalinį saugumą, tačiau tuo pat metu mūsų, žmogaus teises užtikrinančių institucijų, veikla yra svarbi siekiant skatinti piliečių pasitikėjimą valstybe.

Žvalgybos kontrolierių įstaigai buvo svarbu sužinoti, kokiais principais, kokiais konkrečiais būdais vykdoma žvalgybos ir saugumo tarnybų priežiūra Suomijoje.  Iš tiesų, žvalgybos priežiūros veiklą kai kuriais klausimais Lietuva imdama pavyzdį iš Suomijos jau dabar galėtų tobulinti – žvalgybos kontrolieriai galėtų lygiagrečiai gauti informaciją apie teikimus teismams sankcionuoti žvalgybos informacijos rinkimo veiksmus ir sprendimus dėl žvalgybos užduočių pradėti rinkti žvalgybos informaciją taikant žvalgybos metodus, kad būtų įsitikina ar priemonės, galimai ribojančios asmenų teises ir laisves, nustatomos teisėtai, pagrįstai ir yra būtinos demokratinėje visuomenėje valstybės saugumo ar šalies ekonominės gerovės interesams apsaugoti.

Be dvišalių ryšių taip pat svarbu yra įsitinklinti žvalgybos kontrolės ir priežiūros institucijų organizacijose. Tai naudinga kuriant efektyvią išorinės žvalgybos institucijų priežiūros praktiką Lietuvoje. Lapkričio 9 – 10 dienomis Lietuvos Respublikos žvalgybos kontrolierius dalyvavo Europos žvalgybos priežiūros konferencijoje (EIOC). EIOC yra kasmetinis renginys, kuris sutraukia įvairių Europos šalių žvalgybos priežiūros institucijų atstovus. Lietuvos Respublikos žvalgybos kontrolierių įstaiga  pirmąjį kartą buvo atstovaujama šioje konferencijoje. Žvalgybos kontrolierių įstaigos vadovas pristatė įstaigą  ir sutarė dėl tolimesnių bendradarbiavimo galimybių su Skandinavijos šalių kolegomis. Dalyvavimas Europos žvalgybos priežiūros konferencijoje yra tvirtas ir svarbus žingsnis plėtojant tarptautinį bendradarbiavimą bei apsikeitimą gerosiomis patirtimis. 

Konferencijoje buvo sutarta dėl dvišalio nuotolinio susitikimo su Norvegijos EOS komiteto (Norwegian Parliamentary Oversight Committee on Intelligence and Security Services) biuro vadovu. Šio Norvegijos specialaus komiteto biuras padeda jam atlikti  žvalgybos ir saugumo tarnybų veiklos priežiūrą, siekiant užtikrinti, kad šios tarnybos veiktų laikydamasi įstatymų, gerbiant asmenų teisių ir laisvių reikalavimus. Susitikimas įvyko 2023 m. gruodžio 18 d., kurio metu buvo kalbėta apie žvalgybos tarnybų teisėtumo kontrolės patikrinimų tyrimų organizavimo iššūkius: planinių, neplaninių  patikrinimų planavimą, pasirengimą jiems,  algoritmus ir metodiką, asmenų skundų tikrinimo ir tyrimo klausimus.

Adresas

Gedimino pr. 53, 01109 Vilnius

Darbo laikas:
Pirmadienis – Ketvirtadienis 8.00-16.45
Penktadienis 8.00 – 15.45

Lietuvos Respublikos žvalgybos kontrolierių įstaiga | 2024

LR Žvalgybos kontrolierių įstaiga